Už víte, že byste chtěli začít investovat a zhodnocovat své peníze, jenže si nejste jisti, s jakou částkou začít. Zvažujete, jestli do toho skočit po hlavě, nebo raději postupovat obezřetně a malými krůčky. Hlavou se vám honí otázky jako například:

  • “Jednorázový vklad, nebo pravidelné investice?”
  • “Mám investovat spíš méně, nebo více?”
  • “Co když o peníze přijdu?”
  • “A kde na to vlastně vezmu?”

 

Tento článek vám doufám otázky zodpoví a  zároveň poskytne jednoduchý návod, jak převzít kontrolu nad svými financemi a začít dělat rozhodnutí, za které si budete v budoucnu vděční.

Kde najít peníze na investování

Začněme touto klíčovou otázkou. Co tím vůbec myslím, “najít peníze”? Každý měsíc něco vyděláte, a něco utratíte. Pokud nezvládnete nebo nechcete utratit všechno, co jste vydělali, co se stane s přebývajícími penězi? Dost možná si je odložíte stranou. Ale kam přesně? Lidé ukládají peníze na různá místa, někteří pod matraci, jiní do krabice od bot, další do šuplíku nebo na spořicí účet. Pokud je to zrovna váš případ, odkážu vás na článek “Co je inflace?”. Tyhle peníze lze ale využít i efektivněji a od teď je místo kategorie “spoření” vést v kolonce “investování”.

Doporučuji si spočítat, kolik měsíčně vyděláte a kolik utratíte – to je základ, abyste měli přehled. Kolik vám zbylo? Kolik to je v korunách, a kolik to je v procentech z výplaty? Od teď si můžete stanovit, že například 3 000 Kč z každé výplaty půjde na investice. Pokud máte variabilní měsíční příjmy, nevolte fixní částku, ale radši částku procentuální. Například 10% ze všech výdělků. Investujte ale pouze tolik, kolik si můžete dovolit. Investování by vám nemělo snižovat životní úroveň a kazit náladu, ba naopak.

Tip:   EMH aneb Teorie Efektivních Trhů

Pokud žijete opravdu od výplaty k výplatě a nemáte ani korunu na zbyt, není v tuto chvíli investování příliš vhodné, protože prioritou je pokrytí klíčových výdajů. Jestliže o investice máte i tak zájem, zkuste si měsíc nebo dva vést účetnictví všech vašich transakcí, zjistit za co utrácíte nejvíc, a pokud objevíte některé zbytečné položky, které by se daly vyměnit (jezení v restauraci za vaření doma), nebo vyřadit (cigarety), tak se s nimi rozlučte a je dost možné, že najednou budete mít každý měsíc nějaké přebývající peníze, které lze využít třeba na investice. Znovu bych si ale dovolil apelovat na to, že na investování by měla přijít řada až za situace, kdy máte svůj život (zejména po finanční stránce) relativně pod kontrolou, a nenacházíte se v žádných krizových situacích nebo ve finanční nouzi.

Pravidelné investice

Pravidelné investice jsou podle mě optimální způsob jak ochránit sebe samotného před výkyvy nálad, pocitů a emocí. Když vím, že každý první den v měsíci zainvestuji nějakou částku, tak se vyhnu spekulacím o tom, jestli není vhodné ještě týden počkat. Zkrátka se držím plánu.

Je na vás, s jakou pravidelností se rozhodnote investovat. Jednou za měsíc? Jednou za čtvrt roku? Interval je na vás, ale pravidelnost vám zajistí, že peníze nestihnete utratit a naopak neustále rozšiřujete vaše investiční portfolio. Z dlouhodobého hlediska jde o jednoznačně nejméně stresující strategii, která vám pomůže potlačit dojmy a udržet nervy na uzdě.

Jednorázové vklady

Jednorázový vklad může být jednoznačně prospěšný na začátku vaši investiční cesty, protože vám pomůže “nastartovat” portfolio a rozjet investování. Vybudovat pěkné portfolio pouze drobnými vklady určitě jde, bude to ale trvat a dost déle. Proto na začátku stojí za to zvážit, jestli by nebylo vhodné “nakopnout” vaše portfolio relativně větším, jednorázovým, startovním vkladem, například z peněz, které jste si doteď odkládali do kasičky, nebo na spořicí účet.

Tip:   Jak vás chce vlastní mozek připravit o peníze? Aneb investiční psychologie a jak ji využít ve vlastní prospěch.

Také později, jakmile už portfolio běží, lze dělat nepravidelné jednorázové vklady a kombinovat je tak s těmi pravidelnými. Větší jednorázový vklad většinou člověk udělá, když přijde k penězům, se kterými nepočítal (například bonusy v práci), nebo když vidí nějakou lukrativní investiční příležitost (například propad trhů).

Kdy investovat více, a kdy méně?

V téhle části nechci psát o tom, že když vás povýší, a začnete vydělávat víc peněz, tak stoupne i částka, kterou investujete, pokud se držíte procentuálního výpočtu, anebo když naopak práci ztratíte, tak se investovaná částka sníží, nebo dočasně zmizí. To je jasné.

Jde spíš o to, že v průběhu plynoucího času budou vznikat období, kde je investování více, či méně vhodné. Problém je v tom, že je extrémně těžké je odhalit, dokud zase nepominou. V ideálním světě byste vždy nakupovali, když jsou ceny akcií (nebo jiných investičních instrumentů) nízko, a prodávali, až budou vysoko. Většinou to ale dopadá přesně naopak.

Pasivní investiční strategie nehledí na aktuální vývoj trhů, a investor se zkrátka drží plánu, který si dopředu nastavil. Pokud by ale chtěl portfolio začít, alespoň v určitých situacích začít spravovat aktivněji (například, když má pocit, že ceny akcií jsou podhodnocené), může začít s touto myšlenkou operovat a uskutečňovat na základě této analýzy nějaké nákupy/prodeje. Vystavuje se tím ale určitému riziku, a vznikají dvě možnosti – buď mu to vyjde, a nebo ne. Začínajícím investorům proto doporučuji nejprve zvolit pasivní strategii a postupně se začít vzdělávat v oboru, aby si bylijistější svými rozvahami.

Co když o všechny peníze přijdu?

Tohle je bohužel riziko, které musíte při investování podstoupit. Může se stát, že o část investovaných peněz přijdete. V extrémních případech a při neuváženém jednání i o všechny. Tohle spoustu lidí odradí, a od investování se raději drží co nejdál – volí raději jistotu bankovního účtu se zhodnocením 0.5% ročně.

Tip:   ETF Část 1: Základní principy

Je to ale potřeba? Při nepromyšleném spekulování na burze v krátkodobém horizontu je velmi pravděpodobné, že své peníze dřív nebo později ztratíte na investici která nevyjde (přestože to určitě “byla jistota”). Jenže je tu i druhá možnost. Místo day-tradingu a věštění zítřejší ceny akcií, lze začít investovat v dlouhodobém horizontu. Místo snění o rychlém zbohatnutí začít strategicky myslet na své budoucí já. Pokud totiž nevlastníte křišťálovou kouli, nebo neumíte číst z čajových lístků, bude pro vás vhodnější možnost číslo dvě, která drasticky minimalizuje riziko ztráty vašich peněz. Nikdy neinvestujte peníze, o které si nemůžete dovolit přijít.