Peníze se vydělávají chozením do práce. Člověk odpracuje daný počet hodin měsíčně a dostane za to nějakou výplatu. Vždyť to ví každý, to je jasné. Je to ale jediný způsob? Tenhle článek nabídne i jiné řešení, které umožňuje vydělávat peníze, i když zrovna nejsme na směně, nebo v kanceláři.

Aktivní příjem

V mládí jde člověk na brigádu. Stovka na hodinu. Odmaká 10 hodin a dostane tisícovku. Není co řešit. Jednoduchá rovnice. Později nastoupí do zaměstnání na plný úvazek, ví že musí pracovat od pondělí do pátku od 8 ráno do 4 odpoledne a potom mu přijde na účet zase nějaká výplata.

Tohle je právě ten aktivní příjem, který každý moc dobře zná. Proč “aktivní”? Protože abyste nadále dostávali peníze, musíte i nadále něco dělat. Směňujete svůj čas za peníze. Právě proto se říká, že “čas jsou peníze”. Tohle je ale ohromně omezující. Vždyť v práci jste jen 8 hodin, ale co těch zbylých 16? I když si najdete druhou práci, spánku se nevyhnete. Jinými slovy existuje nějaká hranice, kolik jste za den schopni vydělat. Naštěstí to není jediný způsob.

Pasivní příjem

U téhle varianty už nesměňujete svůj čas za finanční ohodnocení. Pasivní příjem totiž funguje tak, že jednou zasejete, a potom už jen sklízíte úrodu.

V následující části představím čtyři varianty zajištění pasivnáho příjmu. Dvě jsou více ze světa investic a zbylé dvě mnohem obyčejnější. Mějte na paměti, že v tomto článku jsou metody popsány extrémně zjednodušeně, a slouží jen k inspiraci.

Dividendy z investic

Jednou koupíte akcie nějaké firmy, co pravidelně vyplácí dividendy, a každý rok, dokud je zase neprodáte, budete dostávat část z jejich výdělků, které jsou rozdělovány mezi akcionáře právě formou dividend. Ty můžete utratit, nebo reinvestovat, anebo zvolit nějaký poměr mezi těmito variantami.

Tip:   Čím se liší investování od obchodování na burze?

Výhodou této varianty je, že se dá začít s jakoukoliv vstupní investicí, a vaše portfolio v budoucnu rozšiřovat. Dejte si ale pozor na to, abyste vybrali takovou firmu, která s jistotou bude dividendy pravidelně vyplácet. Také ve svých výpočtech vemte v potaz zdanění dividendů.

Co jsou dividendy?

Dividendy jsou ve zkratce něco jako pravidelná výplata akcionářům. Společnost za rok vydělá nějaké peníze, a vedení se rozhodne svým akcionářům, kteří v ní měli důvěru, poděkovat formou dividendů. Společnost vydělala například 100 000 000 Kč a v oběhu mají 1 000 000 akcií. Rozhozhodnou se vyplatit padesát procent svých výdělků – tedy 50 000 000 Kč. Vy vlastníte 1 000 akcí a když každá dividenda má hodnotu 50 Kč, dostanete 50 000 Kč. Ty samozřejmě musíte zdanit 21%, a zůstane vám 39 500Kč.

Nevýhoda vyplácení dividendů spočívá v tom, že výdělky, které firma distribuuje by mohla v opačném případě investovat do své vlastní expanze, a urychlit tak svůj růst a dost možná i zvyšování ceny za akcii. Místo toho se rozhodne výdělky rozdat akcionářům a limituje tak svůj vlastní prostor k rozvoji.

Pronajímat nemovitost

Taková investice samozřejmě vyžaduje poměrně vysoký vstupní kapitál. Koupíte byt, najdete nájemce a každý měsíc od něj budete dostávat vyplacený nájem. Narozdíl od ostatních variant je u pronajímání bytu nutná pravidelná údržba a kontrola. Naopak výhoda je v tom, že budete nejen pobírat pasivní příjem, ale je dost pravděpodobně, že ceny nemovitostí budou průběžně růst, a vaše investice se vám tedy bude zúročovat i tímto způsobem.

Vstupní investice nemusí být tak vysoká, jak se na první pohled zdá. Často se dají najít i starší nemovitosti prodávané pod cenou, které se dají za přiměřené náklady zrekonstruovat a tím podstatně zvýšit jejich cena. Každopádně, takhle velký projekt není pro každého, a proto je potřeba se zamyslet, jestli by vás údržba a správa nemovitostí bavila, anebo by pro vás byla vhodnější jiná varianta.

Tip:   3 + 1 nejlepší knížky pro začínajícího investora

Stock fotografie

Baví vás fotit? Máte vlastní foťák a fotka je vašim koníčkem, nebo případně i prací. Občas vás někdo poposí, abyste ho nafotil, a vy si za to něco naúčtujete – to ale stále směňujete svůj čas za peníze. Jak ale vydělávat focením bez toho, aby člověk musel stát za foťákem? Stačí fotky udělat jednou, a potom je začít nabízet. Kam? Naštěstí existují stránky jako Shutterstock, iStock, Megapixl nebo Depositphotos, na které můžete nahrát vaše fotografie, a pokaždé když je někdo použije, přijde vám provize (royalty).

YouTube

K natáčení videí na YouTube zezačátku není potřeba bůhvíjaké vybavení. Dalo by se tedy říct, že máte nulové vstupní náklady, jediné co musíte vynaložit je čas samotný. Telefon má každý, počítač se základním video editovacím softwarem taky (pokud ne, videa se dají sestříhat a upravit i na telefonu). Pak už stačí mít jen zajímavý nápad (což je samozřejmě to nejobtížnější) a následně svým poutavým projevem přilákat diváky, kterým se v průběhu sledování vašich videí budou zobrazovat i reklamy, z čehož vy budete mít provizi.

Samozřejmě existují stovky dalších variant a každý den vznikají nové příležitosti, tady je pár dalších variant, ze kterých lze vybírat:

  • Kniha
  • eBook
  • Hudba
  • Airbnb
  • Mobilní aplikace
  • Affiliate marketing
  • Online kurz

Pasivní příjem je rozdílný od chození do práce v tom, že vyžaduje pouze počáteční úsilí, a následně jen udržování a správu (například pronajímání nemovitosti), anebo ani to ne (stock fotky). Ovšem často je ono počáteční úsilí pro mnoho lidí příliš vysoké, a proot je odradí. Stačí si ale představit následující roky, ve kterých nám naše vstupní finanční nebo časová investice bude generovat zisk, ať už spíme, nebo jsme na dovolené, a snadno zjišťujeme, že se nám ta počáteční námaha vyplatí.

Tip:   Co jsou a jak fungují Robo Advisors? Jsou pro vás vhodnou volbou?

To, že si vytvoříte zdroje pasivního příjmu, samozřejmě neznamená, že musíte nutně přestat chodit do práce. Tyto dvě varianty lze bezproblémově kombinovat a maximalizovat tak váš celkový příjem. Stejně jako se nemusíte rozhodovat mezi aktivním a pasivním příjmem, nemusíte se ani rozhodovat pouze pro jeden zdroj pasivního příjmu, můžete současně mít několik příjmů a touto diverzifikací snižovat následky toho, kdybyste o některý z nich náhodou přišli.