Tohle je krátký seznam věcí, které je dobré vědět, než se člověk pustí do investování. Myslím, že je správné o těchto šesti pilířích mluvit zcela otevřeně, aby nikdo nemohl být později překvapen. Každý by se měl k nové výzvě, kterou je investování, postavit čelem, ale zároveň s otevřenou myslí – vyhne se tak spoustě problémů.

Určete si cíle a vytvořte plán

Vždy, než v životě něco začnete dělat, je dobré vědět, proč to děláte, a čeho tím chcete dosáhnout. Ve druhé fázi je potom potřeba určit si, jak toho chci dosáhnout a sestavit si nějaký plán. Lidé jsou různí – každý má jiné možnosti a jiné úmysly, a proto plán, který je perfektní pro jednoho, může být naprosto nesmyslný pro druhého. Dvacetiletý člověk nebude mít stejný investiční plán jako někdo, komu je šedesát pět.

Je potřeba si položit otázky jako: Čeho chci investováním dosáhnout? Kdy toho chci dosáhnout? Jaký je můj investiční horizont? Jaké jsou mé možnosti? Kolik si můžu dovolit investovat? Jak pravidelně chci investovat? Do čeho chci investovat? Snesu stres, který investování přináší? Co když věci nepůjdou podle plánu? Dává můj plán smysl? Je můj plán reálný?

Připravte se na emoce

Investování s sebou chtě nechtě přináší horskou dráhu emocí. Kdo na tohle není dopředu připraven, bude zaskočen. Stejně jako nálada společnosti hýbe s cenou akcií nahoru a dolů, cena akcií může hýbat nahoru a dolů s naší náladou, pokud se proti tomu neobrníme.

Zaměřte se proto raději na dlouhodobé hledisko, a nepanikařte z krátkodobých pohybů a odchylek. Dobrý investor se vyznačuje tím, že je schopný zachovat chladnou hlavu, zatímco ostatní panikaří. Pokud to nezvládne, zviklá ho stádní chování a podlehne svým emocím, téměř určitě to nedopadne dobře.

Tip:   Proč to nedělají všichni?

“Pravidlo č. 1 – nikdy nepřijděte o peníze.
Pravidlo č. 2 – nikdy nezapomeňte na pravidlo č. 1.”
-Warren Buffet

Očekávejte, že investování vyžaduje čas

Připravte se na to, že investování bude zkrátka nějakou dobu trvat. Žijeme v době, kdy by každý chtěl všechno a hned, bohužel právě tato chamtivost v investování končí tím, že člověku nezůstane nic.

Každý, kdo investuje, to dělá proto, že by si chtěl přilepšit. A ačkoliv bychom si to všichni přáli, tak se to nestane najednou a přes noc. Vyberte si proto takovou investici, jakou máte rádi, a kterou jste ochotni držet dlouhodobě.

Zhodnoťte svoji toleranci rizika

Každý v životě zvládá riskantní a stresové situace jinak a to stejné platí s rizikem v investicích. Někdo má takový osobnostní profil, že bude preferovat riskantní investice s vidinou vyšších zisků, zatímco jiní preferují stabilnější metodu s nižšími výnosy.

Tolerance risku se mimo jiné odvíjí od věku, finanční situace, nebo individuálních priorit. Když je člověk mladý, může být ochotný vstoupit do riskantnějších investic, zatímco člověk před důchodem už tolik prostoru pro riskování nemá. Člověk musí podle své aktuální životní situace vyhodnotit jeho citlivost na risk, a podle toho volit investice, aby se náhodou nestalo, že zainvestuje to něčeho, co potom emocionálně nezvládne.

Porozumějte základům investování

Stejně jako nebudete skákat do hluboké vody když ještě neumíte plavat, tak nezačínejte investovat peníze, dokud nerozumíte základním investičním konceptům. Snad by vám k tomu mohly pomoct články na tomto webu, a pokud se chcete ponořit více do hloubky začněte u článku “3 + 1 nejlepší knížky pro začínajícího investora.”

Než začnete svou investiční cestu, seznamte se s termíny jako akcie, dluhopisy, podílové fondy, ETF, diverzifikace, likvidita, volatilita a tak dále, abyste získali základní přehled a rozhled. Nemusíte se stát žádným finančním expertem, nebo účetním, ale na druhou stranu byste měli mít dostatek znalostí, abyste mohli dělat promyšlená rozhodnutí.

Tip:   Co je inflace?

Bude to zábava

Nenechte si zkazit náladu negativními názory a strašidelnými scénáři. Investování je zábava. Je to sice delší proces a běh na dlouhou trať, ale na druhou stranu se v jeho průběhu naučíte spoustu investičních principů, začnete chápat, co se děje na trzích a konečně se zbavíte strachu z neznámého. Naučit se něco nového je vždy příjemné, obzvlášť, když vám to bude i prospěšné.

 

Mohlo by vás také zajímat: