Máte představu, v čem investování spočívá a říkáte si, že by to za stálo za zkoušku. Už jste několikrát zvažovali, že se do toho pustíte, ale nevíte, kdy je ta vhodná chvíle. Hlavou se vám honí myšlenky jako:

  • “Jsem na to příliš mladý, ještě je brzo.”
  • “Měl jsem začít dříve, teď už je pozdě.”
  • “Počkám, než budu mít více peněz, teď si to nemůžu dovolit.”
  • “Trhy jsou teď příliš vysoko…počkám, než to spadne.”

Doufám, že tento článek vám pomůže odhalit správné odpovědi na tyto otázky a snad i rozbije některé zaběhnuté mýty, které s sebou investování nese. Předem ale objasním, že nebude řeč o krátkodobém spekulativním investování, nebo tzv. Day-tradingu, ale budeme se zabývat dlouhodobou a systematickou investiční metodou.

V kolika letech začít?

Moc starý?

Každý už v životě určitě někdy slyšel rčení “Nikdy není pozdě s tím začít.” a já věřím, že to platí i pro investování. Ano, mohli jste začít, když vám bylo 20. Ano, mohli jste začít, i když vám bylo 30. Teď je vám, dejme tomu, 40 a rozhodnete se, že to teď už “nemá cenu” a že jste svoji příležitost zkrátka propásli. Co ale budete říkat, až vám bude 50 nebo 60? “Kdybych si tehdy neřekl, že je moc pozdě, mohly se mi posledních 20 let zúročovat peníze!”

Při průměrném ročním zhodnocení 7% bude mít vklad 1 000 Kč dnes, hodnotu 3 870 Kč za 20 let (u 1 000 000 Kč jsou to pak 3 870 000 Kč). A to zkrátka platí, ať je to období mezi dvacátým a čtyřicátým rokem, anebo mezi čtyřicítkou a šedesátkou.

Ano, 1 000 Kč zainvestovaných ve 20 letech by se stejným úrokem v do 60 vystoupalo na 14 970 Kč, což je podstatně vyšší číslo. Neznamená to ale, že nemá smysl začít ve 40, protože, pokud peníze jen necháte v šuplíku, budete mít za 20 let v šuplíku stále stejnou tisícovku, která navíc díky inflaci už nebude mít takovou hodnotu, jako kdysi.

Tip:   Co jsou a jak fungují Robo Advisors? Jsou pro vás vhodnou volbou?

Nikdy není moc pozdě začít, a čím déle budete rozhodnutí odkládat, tím více si budete v budoucnu vyčítat, že jste nezačali už teď. S věkem se ale odvíjí i volba investiční strategie a je třeba dát si pozor na to, aby člověk, kterému je 55 a brzy se chystá do důchodu, neměl stejnou alokaci portfolia jako čerstvý dvacátník, co má celý život ještě před sebou.

Moc mladý?

Stejně jako nikdy není moc pozdě, aby se začalo, tak opačně to platí o to víc. U investování nikdy není moc brzy na to, aby se začalo, a mnozí vám řeknou, že už včera bylo pozdě. Abychom ale zůstali nohama na zemi, řekněme, že nejlepší čas kdy začít, je právě teď.
Na následujícím grafu je znázorněn vývoj amerického indexu Dow Jones Industrial Average od roku 1915 do roku 2020, tedy za posledních 105 let. Šedé sloupce znázorňují ekonomické krize a recese. Graf už je upravený o inflaci, aby hodnoty byly co nejvíce vypovídající.

(Zdroj: macrotrends.net)

Co konkrétního se dá ale z grafu odvodit?
Bez většího namáhání můžeme pouhým okem vidět, že má graf v průměru stoupající tendenci. Od svého vzniku v roce 1896 je výnos v průměru 5.5% ročně. U neméně známého indexu S&P 500 je to pak v průměru zhruba 8% za rok. Jinými slovy, pokud by se vaše tehdy ještě mladá babička v roce 1950 rozhodla místo spořícího účtu otevřít účet investiční, a koupila by DJIA, byl by na něm dnes více než 122x násobek vložené částky – to znamená, že kdyby tehdy vložila sto tisíc, měla by dnes přes 12 milionů.

Starší vás možná budou strašit ekonomickou krizí a tím, že o všechno přijdete. Není se ale čeho bát, protože víte, že neinvestuje na příští týden, měsíc, nebo rok (tedy na krátký investiční horizont, ve kterém nelze odhadovat vývoj cen), ale volíte dlouhodobou investiční strategii, která si s finančními krizemi i s cenovou volatilitou hravě poradí.

Tip:   Čím se liší investování od obchodování na burze?

Kolik k tomu potřebuju peněz?

Investovat se dá začít s čímkoliv, klidně i se stovkou. Úročení peněz probíhá stejnou měrou na stokoruně, na tisícovce, i na deseti milionech. Platí ale, že čím více peněz zainvestujete, tím více peněz potom můžete získat. Peníze generují peníze. A čím víc těch peněz je, tím více mohou generovat formou zhodnocení.

Nikdy ale neinvestujte peníze, o které si nemůžete dovolit přijít, a peníze které nemáte (pokud to nemáte velmi dobře spočítané). Pokud víte, že za měsíc máte příjmy 30 000 Kč a výdaje 20 000 Kč, nemůžete den po výplatě jít zainvestovat 15 000 Kč, protože byste do té příští už nepřežili. Místo toho si prostě sedněte, sepište si měsíční příjmy a výdaje, a zamyslete se, kolik byste byli schopni pravidelně odkládat. Ne do šuplíku, nýbrž do kapitálových trhů. Určitě si ale něco nechte i na zábavu, nikdo by přece nechtěl jen platit jídlo a nájem, s tím že si zajde na pivo až v 50 a k moři se nepodívá, než mu bude 70. Zvolte pro vás optimální poměr z přebývajících peněz a ten každý měsíc investujte.

Pokud právě začínáte, můžete z peněz, co nyní máte odložené, udělat větší jednorázový vklad, aby se už od samého začátku začala úročit vyšší částka, a potom každý měsíc odkládat předem stanovenou částku. Můžete taky dělat další nepravidelné vklady, například z různých prémií v práci, nebo z jiných peněz ke kterým přijdete, ale se kterými jste dopředu nepočítali. Pro zachování psychického zdraví a pohody ale opět doporučuji si část peněz z tohoto bonusu nechat a “užít” a zbytek investovat. Stejně jako po vás nikdo nechce, abyste se všeho vzdali ve prospěch investic, tak byste určitě neměli všechno hned rozfofrovat a nemyslet tak na své budoucí já.

Doporučuji tedy začít co nejdříve s tím co máte, a v průběhu následujících let upravovat svůj rozpočet na investice. Můžete operovat buď s konkrétní fixní částkou, anebo taky s procentuálním podílem vašich příjmů.

Tip:   3 + 1 nejlepší knížky pro začínajícího investora

Pokud byste se chtěli začíst na téma systematického odkládání peněz dále, projděte si článek “Kolik investovat?”

Jsou teď trhy příliš vysoko?

To je velmi častá otázka začínajícího investora. Z mého pohledu je to dobrá a vhodná otázka, protože ukazuje, že jste se podívali na grafy a začínáte nad nimi přemýšlet hlouběji.

Zkušenější investor už ale dohlédne dále, a dokáže vysvětlit že pokaždé když v minulosti byly trhy na svém (tehdejším) vrcholu, lidi byli přesvědčeni že “toto je už ten strop” a že “výš už to nepůjde.” To proto, že neviděli zbytek grafu, který teď vidíme my, ale i my se nacházíme ve stejné situaci, a nevidíme vývoj trhů na následujících 50 let.

(Zdroj: macrotrends.net)

Toto je graf indexu S&P 500, neupravený o inflaci. Existovala spousta lidí, v letech 1987, 2008, ale paradoxně i na výběžcích, které bez přiblížení vidět nejdou, jako například v roce 1929, kteří byli skálopevně přesvědčeni že kapitálové trhy dosáhly navždy svého maxima a že už nemá význam do nich investovat. Ti lidi se pekelně spletli. Bohužel si nemohli zobrazit zbytek grafu až po současnost, tak jako teď děláme my.

My ale už ze zkušenosti dokážeme předpovědět, že trhy i dále budou mít v dlouhodobém průměru rostoucí trend a investováním do jednoho z indexů tedy uzavíráme “sázku” na kapitalismus, a ukazujeme svou víru v to, že firmy budou v budoucnu vydělávat víc a víc peněz.

Netvrdím, že neexistují více a méně vhodné příležitosti k investování, ale náš dlouhodobý horizont snižuje význam jakýchkoliv spekulací, a navíc mějme na paměti, že pokud trhy spadnou, je to pro nás pozitivní zpráva, protože máme optimální příležitost přikoupit.