V tomhle článku nabídnu vhodné 4 knížky pro začínající investory, kteří by se rádi dozvěděli a naučili více, ale neví kde začít. Tyhle kousky by ale určitě neměly chybět v knihovně žádného investora.

Bohatý táta, chudý táta (Rich Dad Poor Dad)
Robert Kiyosaki (1997)

Široké veřejnosti zřejmě nejznámější knížka ze seznamu, přece jen se už prodalo přes 30 milionů výtisků. Kiyosaki v ní vysvětluje ty nejzákladnější a nejklíčovější principy finanční gramotnosti, které by neměly chybět žádnému mladému člověku, a už vůbec ne začínajícímu investorovi. Přesto výuka těchto principů na školách a i v mnoha rodinách chybí, a proto vznikla tato knížka.

Jde o naprostou knižní klasiku. Robert Kiyosaki na svém vlastním příběhu vysvětluje, že neměl v rodině nejlepší zázemí, co se týče finančních rad. Protože jde o výborného učitele a lektora, dokáže v jeho knize jednoduše předat spoustu principů ze světa peněz, které možná mnohým otevřou oči, nebo alespoň nabídnou jinou perspektivu.

Váš soused je milionář (The Millionaire Next Door)
Thomas J. Stanley a William D. Danko (1996)

Jelikož mnoho lidí vzhlíží k bohatým, a skoro každý by chtěl být milionář, tahle knížka odhalí tajemství úspěchu milionářů, kteří žijí mezi námi, a možná to o nich ani nevíte. Jak bohatí bohatnou? Jak můžeme dosáhnout alespoň zlomku jejich bohatství?

Autoři rozdělí populaci na dvě vrstvy – ve zkratce na ty, které umí hospodařit s penězi, a na ty, kteří utrácí více, než si můžou dovolit, a oběma skupinám se dále věnují více do hloubky. Kniha také ukáže na několik chyb, kterým by bylo dobré se vyvarovat, a nabídne 3 základní pravidla, která vám pomůžou dosáhnout finanční nezávislosti.

Inteligentní investor (The Intelligent Investor)
Benjamin Graham (1949)

Inteligentní investor, nejstarší kniha na tomto seznamu, je něco jako Bible každého úspěšného investora. Má přes 600 stran a rozhodně to není do začátku jednoduché čtení. Pokud se vám ale podaří knihu postupně přelouskat, budete vědět o investování v podstatě vše potřebné, co ze začátku potřebujete, a možná ještě víc.

Tip:   Co jsou a jak fungují Robo Advisors? Jsou pro vás vhodnou volbou?

Autor knihy, Benjamin Graham byl mentorem Warrena Buffetta, takže můžete věřit, že se docela vyzná. Přestože jde už o poměrně náročnější literaturu, obzvlášť pro začátečníky, tak se čas, který u ní strávíte, rozhodně vyplatí, a jsem přesvědčený, že Inteligentní investor by měl být součástí knihovny každého, kdo to myslí vážně.

Buffett: The Making of an American Capitalist
Roger Lowenstein (2008)

Tohle je bonusový tip. Nejedná se totiž o knížku o investičních a finančních metodách a postupech, nýbrž o biografii investora, který to dokázal. Jde samozřejmě o Warrena Buffetta. Kniha popisuje celý Buffetův život od útlého mládí, přes strasti a komplikace v jeho životě, až do doby, kdy se dostal na vrchol.

Narozdíl od výše zmíněných knížek zde nenajdete moc pouček a strategií, kniha má spíše informativní a inspirativní charakter, a mnohým začínajícím investorům by Buffetův životní příběh mohl odkrýt jeden z možných směrů, kterými se lze vydat.