Lidé si často spojují tyto dva velmi rozdílné světy do jednoho. Mezi investováním a tradováním existuje ale mnoho důležitých rozdílů, o kterých by měl každý vědět.

Když se řekne obchodování na burze, nejspíš se vám vybaví scéna z nějakého filmu, kde na sebe v New Yorku huláká spousta lidí, zvoní telefony a všude jsou obrazovky s různými kurzy a neustále se měnícími cenami akcií. Ačkoliv je New Yorská burza místem, kde se schází tradeři osobně, aby nakupovali a prodávali akcie, pravda je taková, že dnes už člověk může obstarat většinu obchodování z pohodlí domova online.

Ale přestože součástí obchodování na burze jsou akcie a další investice, jde o podstatně jiný fenomén než investování. Stát se traderem (obchodníkem s akciemi) je něco dost jiného než být investorem, a zatímco jste možná slyšeli o některých lidech, kteří si nákupem a prodejem akcií přišli na dobré peníze, pro většinu lidí je to parketa, které by se raději měli vyhnout.

 

Investor vs. Trader

Investor je člověk, který do něčeho vloží peníze, protože věří, že hodnota této investice průběhem času bude poroste. Na druhé straně trader chce vydělat v krátkodobém horizontu, tím že bude dělat velké množství nákupů a prodejů. Zatímco jeden se opírá o postupné zhodnocování, druhý spoléhá na proměnlivost trhů.

Jinými slovy, zatímco trader kupuje akcie za účelem jejich prodeje za vyšší hodnotu, investor je někdo, kdo kupuje akcie firmy, protože v ní má víru, chce být její součástí, a chce profitovat z jejího dlouhodobého pokroku a růstu. Investor tedy nakoupí akcie a dlouhou dobu je potom nemusí „řešit“ a neustále kontrolovat jejich aktuální cenu, protože ta je mu vesměs „jedno.“

 

Časování investic

To je koncept, který investor do velké míry neřeší. Ačkoliv může zainvestovat na jakkoliv krátkou dobu, většinou investuje v horizontu dvou, pěti, deseti, klidně i třiceti let (pokud se vůbec někdy chystá investice prodat). Přestože i investoři rádi využijí určitých propadů na trzích, pokud je vidí jako příležitost, tak jakmile je nakoupeno, nechají investici růst. Řekněme tedy, že investuje v dlouhodobém horizontu.

Tip:   Co je pasivní příjem?

 

 

Naproti tomu tradeři obchodují způsobem „rychle a zběsile“ a dělají množství nákupů a obchodů za účelem využití krátkodobého kolísání cen. Day-trading je metoda, kdy nákupy a prodeje probíhají v jeden den, zatímco swing-trading zahrnuje období týdnů, měsíců a někdy i let. Jiné styly obchodování jsou schopny dělat nákupy a prodeje v rámci sekund.

 

Analýza

Jaký je rozdíl mezi cenou akcie a její vnitřní hodnotou? Cena akcie se odvíjí zejména na základě její nabídky a poptávky, ale někde v pozadí existuje jakási vnitřní hodnota, kterou přesně nezná snad ani pánbůh. V průběhu času, by cena akcie měla oscilovat někde okolo této vnitřní, „správné“ hodnoty (Co je Teorie Efektivních Trhů?), ale může se stát, že v určitých momentech se výrazněji odchýlí nahoru (chamtivost), či dolů (strach).

Pasivní investoři krátkodobé odchylky neřeší vůbec. Věří totiž, že i když dnes koupí akcii, která může být klidně o něco předražená, trváním času cena vyroste o tolik, že se tahle drobná odchylka stane irelevantní. Aktivní investor se snaží spočítat nebo odhadnout vnitřní hodnotu akcie, a nakupovat v případě, že její aktuální cena je nižší – následně bude benefitovat nejen z navyšování ceny akcie, ale i z návratu cen na vnitřní hodnotu. Ačkoliv se tyhle dva přístupy liší, oba spoléhají na růst vnitřní ceny akcie v dlouhodobém horizontu.

Na druhé straně tradeři vnitřní hodnotu akcie většinou neřeší, a koukají jen na aktuální cenu. Zkoumají cenové trendy za pomoci indikátorů v technické analýze, ačkoliv mnohdy ani přesně neví, čemu se daná firma věnuje a věnují pozornost jen dílčím informacím.

 

Shrnutí rizik

Ačkoliv v dnešní době, kdy všichni chtějí co nejvíc a co nejdřív, může být tradování velkým lákadlem, pro ty, kteří chtějí zbohatnout rychle, přináší s sebou i spoustu rizik. Nejenom, že je tradování velmi časově a energeticky náročné, ale vzhledem k tomu, že výnosy jsou většinou ve zlomcích procent, musí investoři do jednotlivých pozic dávat větší obnosy peněz „aby se to vyplatilo.“

Tip:   3 + 1 nejlepší knížky pro začínajícího investora

Jako amatérští obchodníci to máte ještě složitější. Vzhledem k tomu, že jim konkurují profesionálové s nejlepšími softwary, nejpokročilejšími analýzami a nejrychlejšími počítači, kteří dokážou udělat nákup a prodej dříve, než vám se vůbec načte vyskakovací okno. Amatérský investor na druhé straně spoléhá na celkový růst trhů a celkové ekonomiky, stejně jako všichni ostatní, a proto je zbaven velké míry stresu.

Přestože existují lidé, pro které je tradování práce na plný úvazek, a přijdou si tím k výborným penězům, pro běžného smrtelníka je podle mě vhodnější nápad se rychlému obchodování na burze vyhnout obloukem. Jestli chcete zažít nával adrenalinu z dělání rychlých rozhodnutí a z velkého působení náhody, zatímco soupeříte s dalšími lidmi, kteří se snaží dosáhnout stejného cíle jako vy, zahrajte se raději poker.